III Міжнародний симпозіум
«Захворювання кісток і суглобів та вік»
(12–14 березня 2018 р., м. Львів, Україна)
Проведення міжнародних симпозіумів «Захворювання кісток і суглобів та вік» у Львові вже стало доброю традицією, кожен з них є визначною очікуваною подією для медичної спільноти. Організація даного заходу є результатом співпраці Української асоціації остеопорозу, Австрійського товариства досліджень кісткової тканини та Словацького товариства остеопорозу й метаболічних захворювань кісток за підтримки Європейського товариства з клінічних та економічних аспектів остеопорозу, остеоартриту й м’язово-скелетних захворювань (ESCEO).
Цього року проведення симпозіуму присвячене 60-річчю Інституту геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України — державної науково-практичної установи, яку можна назвати провідним центром з вивчення питань остеопорозу та його ускладнень, а також з вивчення проблем дефіциту та недостатності вітаміну D в Україні. На базі Інституту геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України успішно працюють Український науково-медичний центр проблем остеопорозу та Український підрозділ Європейської асоціації з вивчення вітаміну D (створений у 2014 році), які очолює президент Української асоціації остеопорозу професор Владислав Володимирович Поворознюк.
Місцем проведення цьогорічного III Міжнародного симпозіуму «Захворювання кісток і суглобів та вік» став львівський Будинок вчених. За аналогією до того, як у самому місті Львові гармонійно поєднуються традиції, архітектура, історія Східної та Західної Європи, у львівському Будинку вчених 12-14 березня 2018 року відбулося єднання минулого, сучасного і майбутнього: шляхетна будівля XIX століття з величною архітектурою, бездоганним внутрішнім оздобленням та просторими приміщеннями приймала у своїх стінах сучасний науковий медичний захід, організований у форматі XXI століття, із сучасною технічною підтримкою та забезпеченням високоякісного синхронного перекладу доповідей та дискусій.
Лекторами симпозіуму були провідні вчені з країн Європи та Азії. За три дні роботи міжнародного симпозіуму відбулося 6 наукових сесій, три круглі столи та три майстер-класи, під час яких провідними українськими та закордонними науковцями були прочитані понад 40 лекцій і доповідей.
Під час церемонії відкриття професор Владислав Володимирович Поворознюк зачитав вітання, яке надіслав учасникам симпозіуму Президент Європейського товариства клінічних та економічних аспектів остеопорозу, остеоартрозу та захворювань кістково-м'язової системи (ESCEO) професор Jean-Yves Reginster:
«Вельмишановні колеги!
Як Президент Європейського товариства клінічних та економічних аспектів остеопорозу, остеоартрозу та захворювань кістково-м'язової системи (ESCEO), я з великим задоволенням вітаю професора Владислава Поворознюка з організацією ІІІ Міжнародного симпозіуму «Захворювання кістково-м’язової системи та вік». Даний симпозіум присвячений 60-річчю заснування Інституту геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України. Цей Інститут протягом більш ніж півстоліття впроваджував краще розуміння того, як ми можемо покращити життя наших пацієнтів літнього віку. Здоров'я та старіння кістково-м'язової системи сьогодні розглядаються як основний чинник якості життя літніх людей, і немає жодних сумнівів, що Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України був дуже успішним у досягненні зазначених цілей.
Програма симпозіуму, що зібрав найвидатніших дослідників захворювань кісток та суглобів, які представляють Україну та держави Центральної Європи, прокладає шлях до кращого догляду за пацієнтами літнього віку з захворюваннями кісток, м'язів та суглобів.
Без сумніву, в рамках Симпозіуму колеги з України та інших країн отримають чітке уявлення про те, що можна зробити, аби допомогти нам залишити захворювання опорно-рухового апарату в минулому.
Президент Європейського товариства клінічних та економічних аспектів остеопорозу, остеоартрозу та захворювань кістково-м'язової системи
Професор Жан-Ів Режинстер»
А. Руденко, Е. В. Руденко, M. R. Mascarenhas, P. Pludowsky, A. P. Barbosa, В. В. Поворознюк, О. О. Яковлева, R. Lorenc, Н. В. Дєдух, В. В. Безруков, Л. В. Якубова
Наукова програма розпочалася з лекції президента Української асоціації остеопорозу, професора Владислава Володимировича Поворознюка (ДУ «Інститут геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України», Український науково-медичний центр проблем остеопорозу, м. Київ, Україна), у якій були наведені результати нещодавніх українських досліджень з питань захворювань кістково-м’язової системи, висвітлених у провідних іноземних міжнародних наукових журналах.
Президія симпозіуму
Професор Roman Lorenc (м. Варшава, Польща) у своїй доповіді зупинився на ключових положеннях польських рекомендацій з діагностики та менеджменту остеопорозу 2017 року. У другій своїй доповіді професор приділив увагу ролі маркерів метаболізму кісткової тканини в діагностиці остеопорозу.
Професор Edward Czerwinski (м. Краків, Польща) розповів про роль TBS у діагностиці остеопорозу.
E. Czerwinski
Під час засідання обговорювалися питання діагностики остеопорозу не тільки в дорослих, але й у дітей. Саме окремим аспектам діагностики та лікування остеопорозу в дитячому віці була присвячена доповідь д.м.н. Н. І. Балацької (ПВНЗ «Київський медичний університет», м. Київ, Україна).
Генетичні фактори ризику остеопорозу в українській популяції були висвітлені в доповіді академіка В. В. Безрукова (ДУ «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України», м. Київ, Україна).
Тему ендокринного остеопорозу було висвітлено в доповіді професора Mario Rui Mascarenhas (м. Лісабон, Португалія).
Проф. Ana Paula Barbosa (м. Лісабон, Португалія) розповіла про деякі аспекти медикаментозно індукованого остеопорозу.
Розвиток вторинного остеопорозу в пацієнтів із псоріазом був темою доповіді проф. Е. В. Руденко та А. Руденко (м. Мінськ, Білорусь).
Окрема секція на конференції була присвячена обговоренню питань діагностики та лікування остеоартриту (ОА).
На особливостях запалення в патогенезі остеоартриту акцентувала увагу у своїй доповіді проф. Н. В. Дєдух (ДУ «Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова НАМН України», Український науково-медичний центр проблем остеопорозу, м Київ, Україна).
Професор О. А. Бур’янов (Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ, Україна) зупинився на положеннях рекомендацій EULAR, OARSI, NICE щодо лікування остеоартриту, навів докладну характеристику фармакологічних, нефармакологічних методів лікування, інтраартикулярних та хірургічних втручань.
О. А. Бур’янов
Доповідь президента Киргизької ревматологічної асоціації О. В. Лобанченко була присвячена темі артриту скронево-нижньощелепного суглоба.
О. В. Лобанченко
Відкриваючи секційне засідання, присвячене ролі вітаміну D, професор В. В. Поворознюк навів дані про дефіцит і недостатність вітаміну D у населення України.
Голова Європейської асоціації з вивчення вітаміну D (EVIDAS) професор P. Pludowsky (м. Варшава, Польща) у своїй доповіді підкреслив, що ситуація зі статусом вітаміну D в Європі не відрізняється від такої в Україні. 80–90 % населення Європи, що вважається відносно здоровим, має дефіцит та недостатність вітаміну D. Професор P. Pludowsky висвітлив оновлені у 2018 році Рекомендації щодо вживання вітаміну D для Польщі.
К.м.н. Л. В. Якубова (м. Гродно, Республіка Білорусь) у своїй доповіді розповіла про роль поліморфізму гена рецептора вітаміну D у розвитку серцево-судинної патології та навела дані дослідження гена рецептора вітаміну D у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями в Гродненській області порівняно з мешканцями інших областей Республіки Білорусь.
Тема впливу холекальциферолу на автоімунні процеси в щитоподібній залозі розглядалася в доповіді професора В. І. Паньківа (м. Київ, Україна).
Окрім вищезазначених, протягом трьох днів роботи симпозіуму до уваги слухачів були запропоновані цікаві доповіді відомих вчених щодо діагностики та лікування подагри (проф. Н.М. Шуба), стандартів лікування остеопорозу (проф. І.Ю. Головач), лікування захворювань кістково-м’язової системи в жінок у постменопаузальному періоді (д.м.н. Н.В. Григор’єва), саркопенії (д.м.н. Н.І. Дзерович), зв’язку показників пульсової хвилі та МЩКТ у людей похилого віку з неускладненою артеріальною гіпертензією (проф. К.М. Амосова, д.м.н. О.І. Нішкумай) та інші.
О. І. Нішкумай
Професор В.В. Поворознюк блискуче провів майстер-класи з діагностики вертеброгенних кардіалгій у людей різного віку та з діагностики болю в плечі, які викликали високу зацікавленість серед практичних лікарів різних спеціальностей.
Професор В. В. Поворознюк проводить майстер-клас
Усі три дні роботи симпозіуму лекційний зал був заповнений зацікавленими слухачами — лікарями різних спеціальностей. Іноземні гості теж відзначили високий науковий рівень заходу та подякували всім присутнім за цікаві змістовні дискусії.
На етапі підготовки цього огляду автору стало відомо, що на адресу оргкомітету надійшов лист-відгук від професора Edward Czerwinski з Кракова: «Прийміть сердечні вітання з успішним проведенням Симпозіуму! Я захоплююсь вашою роботою в галузі остеопорозу та старіння. Ваші досягнення дійсно чудові! Буду радий бачити вас у квітні в Кракові!»
На завершення огляду хочеться привітати оргкомітет III Міжнародного симпозіуму «Захворювання кісток і суглобів та вік» із чудовим проведенням важливого, якісного, інформативного та професійно необхідного медичній спільноті наукового заходу, а також привітати Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України з 60-річним ювілеєм! Бажаємо вам подальшого розвитку, нових ідей, нових досягнень та реалізації наукового потенціалу ще на багато-багато десятиріч!
Підготувала Наталія Купріненко
Повна версія репортажу опублікована у спеціалізованому науково-практичному журналі «Біль. Суглоби. Хребет», № 1, 2018.
http://osteoporos.com.ua/uk/ukrainska-asociacija-osteoporozu/publikatsii/zhurnal2